loader

İLETİŞİM : 444 0 556

BLOG

Muayenesiz Araç Kullanma Cezası

blog_img
  •   27.03.2020 - 19:07:26

"Bi araba alalım da, ayağımız yerden kesilsin!" düşüncesinin, ödemek zorunda oldukları birçok şey çıkınca ve bunların sürekli zamlanmasına karşın pişmanlığa dönmesine az kaldı. Vergiler, durmadan zamlanan benzin fiyatları bir kenara dursun, araca 2 yılda bir muayene yaptırmanız gerekiyor. Eğer yaptırmazsanız, muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası alıyorsunuz. Ve şaşırtıcı olmasa gerek, muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 2020 yılında zamlandı!

Bir sebepten aracınızın muayenesini yaptıramadınız mı? Trafiğe çıkmanız halinde, e bir de trafik polisi ile karşılaştığınız durumda muayenesiz araç kullanma cezası almanız kaçınılmaz bir hal alır. Peki muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası 2020 yılında ne kadar oldu?

Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkılması halinde, 288 TL muayenesiz araçla trafiğe çıkma cezası ödüyorsunuz. Ancak ceza kesildikten sonraki 15 gün içerisinde ödemesini yapabilirseniz %25 indirim uygulanıyor ve indirimli ödeme 216 TL'ye düşüyor.

Araç Muayenesi Nedir?

Karayolları Trafik Kanunu gereğince yaptırılması zorunlu olan ve trafiğe çıkan (motorlu/motorsuz) taşıtların yolcu ve trafik güvenliğine yönelik unsurları taşıyıp taşımadığına dair kontrollerin yapılmasına araç muayenesi denir. Olası kazaların önüne geçmek, trafikteki araçların sorunlarını düzeltmek, trafik düzenini sağlamak adına gerekli olan bir bakımdır. 

Eğer aracınızı yeni aldıysanız ilk 3 sene boyunca araç muayenesi yaptırmanıza gerek yok. Ancak aracınızın 3 yılından sonra 2 yılda bir araç muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.

2020 araç muayene ücretleri

  • Otobüs, Çekici, Kamyon ve Tanker: 462,56 TL
  • Otomobil, Kamyonet, Arazi taşıtı, Minibüs, Özel amaçlı taşır, Römork ve Yarı römork: 342,20 TL
  • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motorlu bisiklet ve Motosiklet: 174,64 TL

Kiralama724

İLETİŞİM
444 0 556

Bülten

Araç Kiralama Günlük Araç Kiralama Havalimanı Araç Kiralama Lüks Araba Kiralama Ucuz Araç Kiralama İstanbul Araç Kiralama İzmir Araç Kiralama Antalya Araç Kiralama Ankara Araç Kiralama Volkswagen Kiralama Audi Kiralama SEAT Kiralama Araba Kiralama

Designed By Teknolojik bilişim